Msze Święte

Niedziele:

8.00
10.00
15.30


Dni powszednie:

poniedziałek i czwartek - 7.00
pozostałe dni tygodnia -  18.00

MAJ oraz PAŹDZIERNIK:
poniedziałek i czwartek - 7.00 oraz 18.00
pozostałe dni tygodnia - 18.00

 

DODATKOWE MSZE ŚW.
W STAŁYCH INTENCJACH:

I sobota miesiąca - 8.00
(w intencji matek oczekujących potomstwa)
I czwartek miesiąca - 18.00
(w intencji zmarłych)


Kontakt

ADRES:

Parafia NMP Królowej Polski
ul. Wąska 5
32-543 Myślachowice


Konto nr:
05 1240 4197 1111 0010 6305 1840
PKO SA

NIP:
628-19-716-48

REGON:
040096925

Logowanie

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Żywy Różaniec PDF Drukuj Email

„Bądźmy wytrwali w odmawianiu Różańca, czy to w kościelnej wspólnocie, czy w zaciszu naszych rodzin: modlitwa ta w miarę powtarzanych wezwań połączy serca, rozgrzeje płomień domowego ogniska, umocni nadzieję oraz sprowadzi na wszystkich wielki spokój i radość Chrystusa, który dla nas narodził się, umarł i zmartwychwstał.”

bł. Jan Paweł II, 2 października 1988 roku

 

Różaniec wywodzi się od łacińskiego słowa: rosarium co oznacza wieniec z róż, ogród różany. Jest to modlitwa do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi.

Początkowo ta modlitwa znana i kultywowana była pod nazwą: Psałterz Najświętszej Maryi Panny.  Co prawda  o genezie modlitwy wiemy niewiele, jednak historycy początki Różańca datują na czas przed św. Dominikiem (XII wiek), któremu to przypisuje się jej ułożenie a następnie nawracanie nią heretyków. Według legendy to sama Matka Boża miała wskazać św. Dominikowi taki sposób nawracania niewiernych.

Według niektórych źródeł historycznych ostateczny kształt  Różańcowi nadał bł. Alan de la Roche, który ujął jego formę w 15 dziesiątek „Zdrowaś, Maryjo” przedzielanych „Modlitwą Pańską”. On też wyodrębnił trzy części Różańca: radosną, bolesną i chwalebną.

W takim kształcie modlitwę tę odmawiano do czasu, gdy papież Jan Paweł II dopisał jeszcze czwartą część  - tajemnice światła, co zostało ogłoszone 16 października 2002 roku.

Prawidłowe odmawianie Różańca to nie tylko odmawianie modlitwy, ale także medytacja w tym czasie, dzięki czemu to właśnie ta modlitwa jest wspaniałym przeżyciem duchowym.

Każda z 20 tajemnic Różańca dotyczy jednego z wydarzeń z życia Jezusa i jego Matki. Dodatkowo podzielone są one na cztery części :

Tajemnice radosne - odmawiane w poniedziałki i soboty.

 1. Zwiastowanie NMP
 2. Nawiedzenie św. Elżbiety
 3. Narodzenie Pana Jezusa
 4. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni
 5. Odnalezienie Pana Jezusa w Świątyni

Tajemnice światła - odmawiane w czwartki.

 1. Chrzest Jezusa w wodach Jordanu
 2. Objawienie chwały na weselu w Kanie
 3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
 4. Przemienienie na górze Tabor
 5. Eucharystia

Tajemnice bolesne - odmawiane we wtorki i piątki.

 1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
 2. Biczowanie Pana Jezusa.
 3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
 4. Droga krzyżowa Pana Jezusa
 5. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

Tajemnice chwalebne - odmawiane w środy i niedziele.

 1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
 2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
 3. Zesłanie Ducha Świętego
 4. Wniebowzięcie NMP
 5. Ukoronowanie NMP na Królową Nieba i Ziemi.

W naszej parafii są trzy Róże – dwie żeńskie i jedna męska. Pierwsza Róża żeńska św. Faustyny, której zalatorką jest pani Kazimiera Cichy zmianę tajemniczek ma w każdy pierwszy piątek miesiąca o 17.30 lub pół godziny przed nabożeństwem piątkowym. Druga Róża żeńska św. Bernadetty (zalatorka – pani Dorota Krzysztofczyk) - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 15.00, a Róża męska- św. Brata Alberta (zalatorem jest pan Marian Dura) w każdą pierwszą środę miesiąca o 17.30 lub pół godziny przed nabożeństwem.